Zapowiedzi

Zachęcamy do zapoznania się z ofertą naszych rekolekcji na rok 2018 – kliknij tutaj.

Ponieważ Pan Bóg nieustannie mówi do naszych serc i przeprowadza nas przez nowe doświadczenia, stąd też rodzą się pomysły nowych rekolekcji. Na razie nie są one włączone w nasz rekolekcyjny kalendarz, ale – jeśli będzie to możliwe – zaprosimy Cię na nie jeszcze w tym roku; jeśli się to nie uda, wówczas pojawią się one w naszej ofercie na rok 2019.  A oto co szykujemy:

 

 • Lustereczko – rekolekcje dla kobiet – o ich tożsamości, o sile,  którą dał im Pan Bóg, o tym, co by się stało, gdyby Ewa nie posłuchała węża w raju i o zaklinaniu kobiecej rzeczywistości (czyli o tym, że nie muszą codziennie powtarzać sobie “Jestem piękna, jestem piękna”, żeby w to uwierzyć, a tym bardziej, żeby być pięknymi). Katechezy będą poruszać kobiece emocje (a jakże :), ich sposób widzenia Pana Boga oraz to, co dla kobiet ważne: marzenia. Co prawda rekolekcje będzie prowadzić facet (z krwi i kości, prawdopodobnie bez jednego żebra), ale być może to trochę tak, jak z ginekologią: najlepszymi fachowcami są – o dziwo – mężczyźni. Mamy już roboczy tytuł (“Lustereczko”) i zarys katechez. Gdy tylko wszystko będzie ustalone – umieścimy te informacje na stronie licząc, że dzięki paniom rozniosą się lotem błyskawicy… :). Na razie możemy zdradzić, że są to najprawdopodobniej najgorsze rekolekcje dla kobiet w galaktyce. Hasłem przewodnim może być zdanie: Uprzejmie informujemy: jeśli chcesz się lepiej poczuć, to nie są to rekolekcje dla Ciebie! Nie gwarantujemy dobrego samopoczucia po rekolekcjach, ale obiecujemy, że przestaniesz go potrzebować, żeby się dobrze poczuć.

Więcej informacji i zapisy.

 

 • Czwarta część cyklu “Walka duchowa” – istniejące trzy cieszą się niesłabnącą popularnością od 2014 roku, kiedy zostały wygłoszone (część pierwsza) po raz pierwszy w Wilnie. Powstały już pierwsze katechezy kolejnej części, zatem planujemy całość na przyszły (2019) rok. Roboczy tytuł rekolekcji to “Zwyciężyliście złEGO”; wskazuje on gdzie musimy poszukiwać i odnajdywać naszą siłę, która ostatecznie daje zwycięstwo, zwłaszcza wtedy, gdy doświadczamy własnej bezradności, a życie (świat) i zło skutecznie pozbawia nas nadziei, podpowiadając na sto sposobów zwątpienie. Zwycięstwo jest możliwe, bo już się dokonało! Twoim zadaniem jest nie doprowadzenie do niego, ale odkrycie tego, co już istnieje i zostało Ci dane!

Więcej informacji i zapisy.

 

 • Rekolekcje o przebaczaniu – to także nasze pragnienie od dłuższego czasu. Wszyscy borykamy się z problemem przebaczenia, wszyscy jesteśmy zranieni, każdy ma swoje trudności w relacjach. Co na to Pan Bóg? Czy jest Mu to obojętne? A jeśli nie, to co robi, żeby nam pomóc? A jak my sami możemy odnajdywać drogi pojednania, przebaczenia, drogi do pokoju w sercu? Czy w ogóle jest to możliwe? Roboczo rekolekcje o przebaczeniu zatytułowane są “Ostatnia noc Izaaka”; w jakimś sensie są kontynuacją rekolekcji “Ramiona Jakuba, czyli jak pokochać historię swojego życia”, ale idą o wiele dalej: nie tylko pokazują, jak można nie bać się swej przeszłości, ale przede wszystkim wskazują sposoby i zachęcają do podjęcia trudu (bo jest to wielki trud) przebaczenia. Czy to możliwe? Oczywiście! Nie tylko możliwe, ale – można powiedzieć – Pan Bóg niecierpliwie czeka, kiedy zdecydujesz się wejść na serio na drogę przebaczania, bo wtedy Twoje serce będzie gotowe na przyjęcie wielu, wielu łask, które ma dla Ciebie przygotowane. Niestety, w tym roku nie mamy już wolnych miejsc w kalendarzu, by przeprowadzić te rekolekcje, ale z pewnością będą one jedną z pierwszych serii, które uwzględnimy na rok 2019. Tym bardziej, że w ankietach, które wypełniają uczestnicy naszych rekolekcji, przebaczenie, jako proponowany temat rekolekcji, pojawia się regularnie. “Ostatnia noc Izaaka” to rekolekcje, które będą poruszać, między innymi, takie tematy (oraz – mamy nadzieję – serca):
  • jak odkryć, że potrzebujesz przebaczyć?
  • jak uwierzyć, że jest możliwe przebaczyć, kiedy Twoje serce jest głęboko zranione lub odrzucone?
  • jak nie zniechęcić się tym, że Twoje serce nie umie przebaczyć, mimo wielu (może wieloletnich) prób?
  • czy przebaczyć oznacza od razu chcieć spotykać się, rozmawiać i całkowicie zapomnieć o przeszłości?
  • czy zranienia, których doświadczasz, są pomyłką lub zaniedbaniem ze strony Pana Boga?
  • jaka siła ukryta jest w każdym zranieniu?

 

 • Rekolekcje o głębszej relacji z Panem Bogiem – to propozycja dla tych, którzy już odkryli obecność Bożą w swoim życiu i pragną czegoś więcej. Apetyt rośnie w miarę jedzenia, jak mówi stara maksyma; podobnie jest w życiu duchowym: im głębiej poznajemy niezwykłe działanie kochającego Ojca, tym bardziej chcemy Go poznawać i być coraz bliżej Niego. Tu jednak pojawiają się trudności, bowiem Bóg prowadzi nas nieoczekiwanymi drogami, używa dziwnych sposobów, by przyciągać nas do siebie; można się wtedy łatwo zagubić lub pogrążyć w wątpliwościach. Czy to aby na pewno Jego działanie? Czy Bóg naprawdę w ten sposób mówiłby do mnie? Do tego dochodzi też cierpienie związane z odkrywaniem coraz bardziej własnej grzeszności i niegodności. To etap, na którym wiele, wiele osób rezygnuje z właściwej ścieżki i wybiera swoje szerokie i łatwiejsze drogi, które jednak nie prowadzą do zjednoczenia z Jezusem. Rekolekcje, które proponujemy – a roboczo zatytułowane są one “Przez ciemną dolinę” – pomogą rozpoznać miejsce, w którym dziś się znajdujesz. Być może będą one pewnym przewodnikiem, mapą czy nawet instrukcją obsługi swego życia duchowego. Starą prawdą jest to, że aby odpowiednio rozeznać się w etapie czy stanie, w jakim jest dusza, potrzebuje kogoś z zewnątrz, bowiem samemu, to znaczy “od środka”, jest to niezwykle trudne i niebezpieczne. Rekolekcje oparte są przede wszystkim na rozważaniach Psalmu 23, który jest relacją wędrówki z Bogiem w głąb, w tajemne miejsca niedostępne dla tych, którzy nie godzą się na poddanie się Bożemu prowadzeniu. Poza katechezami uczestnicy będą mieli także czas, by rozważyć fragmenty Słowa Bożego, oczywiście z konkretnymi wskazówkami. Przez te rekolekcje chcemy pomóc odkrywać słodkie oblicze Dobrego Pasterza, który idzie blisko nas, ale rozpoznanie Jego obecności nie jest proste, ale przynosi pokój, którego nic nie jest w stanie duszy odebrać. Na rekolekcje “Przez ciemną dolinę” zaprosimy Was w roku 2019. Rekolekcje są już co prawda gotowe (były już raz wygłoszone w Warszawie), w tym roku jednak nie ma już wolnego terminu, by je przeprowadzić w Ostródzie.

 

 • Rekolekcje o wierze dla… niewierzących – planujemy przygotować cykl katechez dla osób niewierzących, tzn. takich, którym uwierzyć jest trudno, które mają pragnienie wiary, chcą poznać Jezusa, ale albo nie wiedzą jak się do tego zabrać, albo próbowały i niewiele z tego wynikały. Na początku rekolekcji nie będziemy sprawdzać ocen z lekcji religii ani świadectwa bierzmowania, ale raczej chęć zapoznania się z Jezusem – ta chęć wystarczy, żeby dobrze przeżyć ten czas. Nasze doświadczenie mówi, że Słowo Boże – przeżyte, żywe, głoszone – prowadzi do pragnienia wiary, to znaczy spotkania Jezusa.To jest też nasze głębokie pragnienie – mowić o Jezusie, opowiadać o Nim i w miarę sił prowadzić do Niego.

 

 •  W planach mamy także kontynuację rekolekcji o Eucharystii (pierwsza część to “Eucharystia – smak życia“) i o odkrywaniu Pana Boga ze św. Franciszkiem (pierwsza część: “Zobaczyć Niewidzialnego“); a także długo oczekiwane rekolekcje o rozeznawaniu woli Bożej (prośba o nie pojawia się prawie na każdych rekolekcjach).

W razie jakichkolwiek pytań zapraszamy do kontaktu!